piątek, 4 stycznia 2013

Chrome i XSSAuditor

Słowem wstępu


Jakiś czas temu zastanawiałem się, jak ominąć zabezpieczenie przed reflected xss'ami w przeglądarce, z której korzystam na codzień - czyli Google Chrome (22.0.1229.79, Linux) Po czasie znalazłem pewien sposób - więc zgłosiłem błąd. Jak się okazuje, takie,a nie inne działanie było zamierzone. Moje zgłoszenie zostało zamknięte - zresztą słusznie, ponieważ w kodzie XSSAuditora znaleźć można taki fragment (a ja do kodu - przyznam się bez bicia - nawet nie zajrzałem): 


bool XSSAuditor::isLikelySafeResource(const String& url)
{
    ...
    // If the resource is loaded from the same host as the enclosing page, it's
    // probably not an XSS attack, so we reduce false positives by allowing the
    // request, ignoring scheme and port considerations. If the resource has a
    // query string, we're more suspicious, however, because that's pretty rare
    // and the attacker might be able to trick a server-side script into doing
    // something dangerous with the query string.  
    ...
}


Zatem - biorąc pod uwagę powyższe, sposób o którym w szczegółach napiszę niżej, faktycznie przeglądarka uzna za bezpieczny.


O co chodzi?


Zabezpieczenie przed atakami typu XSS w Google Chrome polega na tym, że jeżeli nasz request (GET / POST) zawiera kod javascript, który przeglądarka ma potem wykonać (czyli zwrócony content zawiera tenże kod)... to go nie wykona ;) Weźmy pod lupę taki skrypt PHP:

<?php
echo "Bla, bla, bla<br>";
echo $_GET['a'];
?>
Czarno na białym widać co tu się święci ;-) Dla jasności, nasz skrypt znajduje się - przykładowo - pod adresem http://myhostname/~zoczus/inc.php. Umieszczając w parametrze GET takie wartości, przeglądarka je zablokuje:


 • <script>alert('EVIL');</script>
 • <script src="http://some.otherhost/alert.js"></script>
 • <img src="a" onerror="alert(document.cookie)">
 • <object width='400' height='400' data='data:text/html;base64,PHNjcmlwdD5hbGVydCgnS2Jvb20nKTs8L3NjcmlwdD4K'></object>

ALE, gdy zrobimy tak:
 • <script src="http//myhostname/TEST.JS">alert("I won't be executed");</script>
 • <script src="ftp://myhostname/alert.txt">alert("neither me");</script>
...to skrypt TEST.JS / alert.txt wykona się, a to co w tag'ach script - nie. To tyle. Nasuwa się szalenie prosty wniosek z tych całych rozmyśleń - miejsc, w których możemy taki atak wykorzystać jest niewiele. Zatem jeżeli na stronie mamy możliwość upload'u pliku i dostępu do jego zawartości lub force-download z serwera - możemy to wykorzystać. Z tego co sprawdziłem, przekazanie parametru GET w formie http://myhostname/test.php?param=value blokuje wykonanie, ale gdy programista korzysta z  mod_rewrite i odnośnik będzie miał na przykład taką formę: http://myhostname/test/param/value - skrypt się wykona. Jeżeli w nagłówku odpowiedzi dostajemy header Location, który możemy kontrolować -  to nawet jeżeli nasz skrypt jest na zupełnie innym zasobie - wykona się. Jeżeli na tym samym hoście znajduje się anonimowy serwer ftp z możliwością zapisu - możemy to wykorzystać. Protokół oraz port nie mają znaczenia - znaczenie ma wyłącznie host (subdomeny odpadają). Myślę, że wszystko jest jasne - jeśli macie inne ciekawe wariacje na ominięcie XSSAuditora, na przykład z wykorzystaniem innych protokołów - śmiało udzielajcie się w komentarzach. :) 

Co robić?

Filtrować - to programiści. Użytkownicy - zwracać uwagę na to w co klikają. :) 

7 komentarzy:

 1. This is one of the best post i have read in months, its really great and inspiring, i will really like to read more form you and will like to share with others as well, keep writing more
  Buy Weed Seeds Online
  Buy A-796,260 Online
  Buy Phenethylamine Psychedelics online
  Subutex 8mg Online
  Order Quaaludes Mandrax 300mg online
  Buy DMT Dimethyltryptamine Online
  Valium Diazepam For Sale Online
  Buy Harvoni ledipasvir sofosbuvir online
  Cannabis Oil For Sale
  Buy enzodiazepines online you can as well Whatsapp/Text +1(646)883-3072 , Telegram: primenature or email:primepharma0@gmail.com for more details.

  OdpowiedzUsuń